Коя е най-добрата технология за вашия кемпер или каравана? Този въпрос няма еднозначен отговор. Всеки тип акумулатор има своите предимства и недостатъци, според приложението и други фактори, всеки може да направи своя избор. Ще разгледаме двата най-полулярни в момента типа акумулатори за кемпери и каравани, а именно AGM ( Absorbed Glass Mat – оловен акумулатор, като електролита е абсорбиран в стъкло материал – стъклени влакна), както и LiFePO4 – Lithium iron phosphate – Литиево-железен фосфатен.
AGM
AGM са тип оловно-киселинни акумулатори, но електролита е абсорбиран във фини стъклени влакна, така той не може да се разлее при нарушаване на целостта. Лимитирано е и изпускането на вредни газове. Това са много важни детайли, при положение, че много често акумулаторът е разположен вътре в жилищната част и буквално делим една стая с потенциално опасни течности или газове.
Оловно киселите батерии са изобретени през 1859 от френския физик Гастон Планте. Това е бил първият презареждащ се акумулатор, и до ден днешен е най-разпространения тип акумулатор. Защо ли? Причината е проста, това е изключително надежден тип акумулатор и евтин за производство. Не случайно, всеки автомобил разчита на такъв, за да запали сутрин.
Друго предимство на оловните акумулатори е, че имат много по-дорба поносимост към студено време. AGM акумулатор може да се зарежда дори при температури -20°C, без това да го повреди. Разбира се, при толкова ниски температури, се влияе и капацитета на акумулатора.
AGM акумулаторите са и съвместими със системата на вашата каравана или кемпер, без да има нужда да се пренастройва или преработва. Съвременните AGM акумулатори се зареждат без проблем от всеки соларен контролер, алтернатора на автомобила без нужда от DC-DC зареадно, както и от вградения контролер за зареждане от 220V. Ползването на специфичен профил на зареждане е препоръчително, според спецификациите на конкретния модел акумулатор.
И не на последно място, цената! AGM акумулаторите са в пъти по-евтини спрямо LifePO4.
Основните проблеми или по-скоро недостатъци на тази технология са следните. AGM акумулаторите имат сравнително кратък живот спрямо LiFePO4, както и теглото оловните акумулатори са в пъти по-тежки от литиевите такива.
Повечето производители дават средно 300-500 цикъла за AGM акумулатор, преди осезаемо да намали капацитета си. Но дори и след това, ако се ползва правилно, можем да я ползваме доста дълго време. Ако системата ни позволява, може да се регулира напрежението на прекъсване на зареждане, минималния разряд, максималено напрежение, лимит на ампеража на разряд и други. Така, ще увеличим живота на акумулатора.
Теглото на този тип акумулатори може да е от 2 до 4 пъти по-голямо от конкурента им LiFePO4, те са по-трудни за преместване и укрепване, но това разбира се, не винаги е фактор. В някой приложения може да е от голямо значение, когато говорим например за кемпер бусове, където теглото и мястото е много лимитирано и е от голямо значение.
AGM акумулаторите имат значителен собствен разряд, когато се съхраняват за дълго, то задължително трябва да ги дозареждаме регулярно, за да не се стигне до дълбок разряд, който може да повреди акумулатора трайно и необратимо.
LiFePO4
Този тип клетки са разработени средата на 90-те години, и макар и да не е нова технология, едва наскоро навлезе на пазара като пряк конкурент на AGM. Клетките от тази технология имат номинално напрежение 3.2, което ги прави изключително подходящи за изграждане на 12 волтови системи, каквито са болшинството системи при кемпери, каравани или електрическо оборудване за тях.
Голямо преимущество на този тип акумулатори е техния живот, повечето производители дават минимум 3000-5000 цикъла на зареждане, това лесно може да надхвърли 10 години, дори и при ежедневна употреба на 100% от капацитета. Акумулаторите са задължително защитени от BMS – Battery Management System, което гарантира правилната им експлоатация – защита от презареждане, защита от претоварване, защита при нисък разряд на всяка една от 4-те клетки, температурен сензор и много други.
Теглото на LiFePO4 акумулаторите е значително по-малко от AGM, както и обема. Те са лесни за транспорт, не заемат ценно място. И може би най-важното, при този тип акумулатор можем да се възползваме от целия капацитет на етикета, без това да повреди акумулатора. Което не важи за AGM акумулаторите, като общо правило, там не трябва да се ползва повече от 50% от капацитета, за да не почне това да се отразява на здравето на вашия акумулатор.
LiFePO4 предлага изключителна безопасност, не отделя опасни газове, няма течност която да се разлее, устойчив е на удари, вероятността да се самозапали е минимална, за разлика от литиево йонните клетки използвани в телефони или електромобили.
Да поговорим малко и за недостатъците.
LiFePO4 не може да се зарежда при температура под 0°C. Добрите марки акумулатори имат такава защита, и не биха разрешили зареждане при такава ниска температура. Можете обаче да добавите подгряване или да купите акумулатор с автоматичен такъв нагревател. Ако няма такава защита, ще повредите акумулатора трайно. Може да се разрежда до -20 градуса, така ще можете да захраните подгрев примерно.
Цената е все още висока, технологията е скъпа за производство и изисква допълнителни системи за защита и баланс, който не са нужни при AGM. Дори и да сте достатъчно сръчен ентусиаст, набавянето на 4 качествени клетки, хубав BMS и превръщането му в стабилен акумулатор, няма да е евтино.
Не винаги е директен заместител. С изключение на най-новите кемпери и каравани, за да заместите акумулатора с LiFePO4 трябва да се уверите, че системите ви поддържат профил за зареждане на такава химия.
Соларен контролер – съвременните MPPT контролери имат профил, който може да се конфигурира в софтуера.
Алтернатор – без наличние на DC-DC зарядно или качествен BMS с ограничител на заряда, рискувате да повредите алтернатора от претоварване или системата на автомобила, ако няма правилно поставени прекъсвачи във веригата . Задължително DC-DC зарядното трябва да има профил за LiFePO4. Директното свързване, чрез реле, може да предизвика активиране на защитата за високо напрежение и акумулатора няма да се зарежда.
Зарядно на 220V – всички по-стари такива зарядни са с настройки за оловно-киселинни акумулатори. Вероятно няма да може успешно да зарежда LiFePO4 акумулатор до 100%, но е сравнително безопасно. Смяната на такова зарядно, особено ако е част от системата на караваната или кемпера, а не е отделен модул, е почти невъзможно. Най-новите кемпери, вече разполагат с такива профили на зареждане.
Като заключение бих казал, че тази „битка“ няма ясен победител. Всяка технология има плюсове и минуси. Според приложението, заделения бюджет, както и изброените по-горе фактори, може да направите правилния избор.
Споделете страницата с приятели чрез бутоните долу, така ще помогнете на нас и на тях!