Благодарение на новите технологии и бързото развитие на пазара, инсталирането на соларна система за захранване на кемпер или каравана, е все по-достъпно и лесно изпълнимо.
Със соларна система, лесно можем да добавяме енергия към акумулаторите си, без да е нужно да носим и палим шумен генератор на бензин или да палим за часове двигателя на кемпера за да зареждаме от алтернатора.
Как работи соларната система в нашия кемпер или каравана?
Типичната соларна система в един кемпер или каравана се състои от четири основни компонента.
1. Соларен Панел. Устройство преобразува слънчевата лъчиста енергия в електрическа.
2. Окабеляване. Пренася енергията между устройствата в системата. Стандарта при свързване на соларни панели за конектори от тип MC-4.
3. Соларен Контролер. Основната дейност на това устройство е да регулира тока и напрежението от панелите към акумулатора. Грижи се за здравето на вашия акумулатор като наблюдава неговите показатели и променя параметрите си.
4. Акумулатор. Съхранява енергията в системата, която може да се ползва на по-късен етап.
Соларни Панели
Как работи соларния панел?
Соларния панел преобразува фотоните от слънцето в електрическа енергия.
Фотоните от слънцето попадат върху соларните клетки в соларния панел, част от тях се абсорбират от полупроводниковият материал и генерират електрическа енергия.
Какви са основните два типа панели използвани за кемпери и каравани?
Двата основни типа са Монокристален или Поликристален соларен панел. И двата типа са подходящи, но има няколко основни разлики, с които трябва да се запознати преди да направите вашия избор.
Каква е разликата?
Монокристални
- Монокристалните, както подсказва името са направени от монокристален силиций (моно-Si), наричан още еднокристален силиций.
- Те са с по-добра производителност и съответно с по-малък размер спрямо поликристалните при същата мощност. Ако имате ограничено място на покрива, това е от значение.
- Обикновено са черни на цвят.
- По-скъпи
Поликристални
- Направени са от множество парчета суров силиций, който се стопява и разлива в правилни форми.
- По-големи размери.
- Може лесно да се познаят по синия цвет.
- По-лесни за изработване и по-евтини спрямо монокристалните.
Окабеляване и защита
Как да свържа панелите?
Основно има два начина на свързване на повече от един панел. Серийно или паралелно.
Серийно (или последователно свързване)
Когато свързвате панели последователно (серийно) повишавате напрежението в системата, а тока остава същия. И всички панели работят като един. Серийното свързване е следното – от първия панел положителния кабел се свързва към негативния на втория и така нататък. MC4 буксите са мъжки и женски и този процес е доста лесен.
Предимства
- По-тънки кабели – по-лесни за работа и по-евтини.
- Разстоянието между панелите и контролера е от по-малко значение заради високото напрежение.
- По-малко кабели.
Паралелно
При паралелното свързване, всеки панел работи като самостоятелен. Свързват се всички положителни кабели към един проводник, както и всички отрицателни. Така свързани тока ще се повиши до сумата на всички отделни, а напрежението ще остане равно на номиналното на отделен панел.
Предимства
- Работи по-добре когато един от панелите е засенчен или замърсен, не влияе на останалите панели.
Паралелно или серийно да свържа панелите?
Въпрос, който няма еднозначен отговор. Спрямо вашият контролер, бюджет, брой панели и предпочитания.
Как се свързват панелите?
Най-разпространения конектори за соларни панели са MC4. Те са водоустойчиви и лесни за работа. Всякакви други съединителни кутии, запояване или бързи връзки не се препоръчват. Предлагат се и готови Y съединители за два или три панела при паралелно свързване.
Защита
Можете да поставите автоматични прекъсвачи между панелите и соларния контролер, както и между соларния контролер и акумулатора. Те трябва да са правилно оразмерени и съобразени с максималния ток на входа и изхода на контролера.
Соларен контролер за зареждане
Какво прави соларният контролер?
Соларният контролер е устройство, което регулира напрежението и/или тока идващ от соларния панел към акумулатора в системата. Соларния контролер следи за:
- Състоянието на заряд
- Типа батерия
- На какъв етап е зареждането
- Температурата
Защо ми е нужен?
Ако просто свържете соларен панел към акумулатор, можете да си създадете сериозни главоболия. Акумулаторите имат параметри на зареждане и разреждане – ток, напрежение. Ако те се надвишават при зареждане или разреждане, ще съкратите живота на батерията значително или още по-лошо, може да стартира пожар.
Какви са типовете соларни контролери?
Те биват два типа.
- Pulse Width Modulation (P.W.M.)
- Maximum Power Point Tracking (M.P.P.T.)
Каква е разликата между P.W.M. и M.P.P.T. контролер?
Това са два различни начина на работа, от там и името.
Pulse Width Modulation (P.W.M.) соларен контролер
P.W.M. е по-елементарния тип. С две думи, те се опитват да изравнят напрежението между панелите и акумулатора.
- P.W.M. отваря и затваря веригата с различен интензитет (пулсация – от там и името).
- P.W.M. контролер е около 10% – 40% по-малко ефективен от M.P.P.T.
- Може да предизвика смущения във веригата на кемпера или караваната.
- От друга страна P.W.M. е много по-евтин и добър избор при малка система (100-150W)
Maximum Power Point Tracking (M.P.P.T.) соларен контролер
- Много по-сложно устройство, което чрез микропроцесор следи най-добрите условия за зареждане и намалява загубите.
- Използва се при по-големи инсталации, където напрежението на панелите надвишава много над 12V. Соларния контролер намалява напрежението на изхода, като компенсира загубите с по-висок ток.
- Тези контролери позволяват ползването на по-тънки кабели поради по-високото напрежение, от страната на соларните панели.
- До 40% по-ефективен от P.W.M.
- Значително по-скъп. Но с много повече функции – отдалечено наблюдение, фини настройки, зареждане на стартов и домашен акумулатор и други.
Акумулатор
Избор има доста голям на пазара – от класически оловни, до най-новите LifePO4. Можете да прочетете за предимствата и недостатъците им тук: Акумулатори – AGM vs. LifePO4
Съвети при инсталиране и ползване на соларна система
- Планирайте добре къде ще поставите вашите панели. Те трябва да не се засенчват от други устройства или елементи на вашия покрив. Оставете и достатъчно място отдолу за добра конвекция – панелите се нагряват и производителността им пада значително. Ако свободно се движи въздух под тях, те ще работят много по-добре за вас.
- Паркирайте така, че максимално да се възползвате от слънчевите лъчи. Ако дървета или сгради са на пътя на слънцето, панелите ви, няма да произвеждат нищо.
- Има безброй различни размери и мощности панели на пазара, планирайте предварително нужната мощност, спрямо това каква автономност искате да постигнете. Не забравяйте и да проверите с колко реално място разполагате на тавана на вашия кемпер или каравана.
- Не забравяйте да поставите нужните прекъсвачи – автоматични и ръчни в системата. Така, лесно ще можете да прекъсвате веригата, когато е нужно или в случай на авария. Направете всички връзки здрави. Ако не сте уверени в знанията или уменията си, оставате това на професионалисти.
- Подменете и всички крушки във вашият кемпер или каравана с LED. Повечето по-стари кемпери и каравани са с халогенни крушки, а те не са известни с енергийната ефективност. Можете в пъти да намалите разхода на енергия само от тази стъпка.
- Чистете редовно панелите си. Поради това, че са инсталирани хоризонтално, често по тях се събират всякакви замърсявания и обикновено дъжда не може да ги измие. Измийте ги с хладка вода и малко сапун.
Всички илюстрации са взаймствани от : https://www.vanlifeadventure.com/
Споделете страницата с приятели чрез бутоните долу, така ще помогнете на нас и на тях!